ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *

همایش علمی پژوهشی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه پیام نور مرکز آران و بیدگل

همزمان با هفته پژوهش همایش علمی پژوهشی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه پیام نور مرکز آران و بیدگل برگزار گردید.

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور مرکز آران و بیدگل ، در ابتدای این همایش امیر لقمان سرپرست دانشگاه پیام نور آران و بیدگل ضمن تبریک هفته وحدت و فرارسیدن میلاد باسعادت حضرت رسول (ص) و ولادت امام جعفر امام صادق (ع) و گرامیداشت هفته پژوهش بر نقش دانشگاهیان در عرصه فعالیت های پژوهشی جامعه تاکید کرد و گفت : دانشگاهیان آمادگی دارند تا در موضوعات مختلف مورد نیاز دستگاه های دولتی با فعالیت های پژوهشی همکاری نمایند .

وی همچنین خواستار توجه بیشتر به امر پژوهش در عرصه فعالیت های اجتماعی شد و گفت : پیگشیری و مبارزه با مواد مخدر یکی از مواردی است که دانشگاه می تواند نقش بسزایی در آن ایفا نماید.

در ادامه این همایش فرماندار آران‌وبیدگل نیز گفت: اقدامات اجتماعی پیشگیرانه در بحث مبارزه با اعتیاد باید سرلوحه کار متولیان امر قرار گیرد.

ابوالفضل معینی‌نژاد افزود: برای مبارزه همه‌جانبه با مواد مخدر باید تغییراتی در فرهنگ سازی، آموزش جوانان و مهارت‌ها ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در این راستا نگاه‌ها باید تخصصی بوده و مهارت‌های اجتماعی و علم مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر به افراد جامعه مخصوصا جوانان که سرمایه‌های کشور هستند ، آموزش داده شود.

معینی نژاد، خاطرنشان کرد: مبارزه باید به صورت پیشگیری در سطح جامعه درآید و تمام اقشار جامعه اعم از روحانیون، معلمان، کسبه، معتمدین محلات، دست اندرکاران هیات مذهبی و سایر ادارات دولتی نقش اساسی داشته باشند و در صورت اجتماعی شدن این مبارزه ما خواهیم توانست گام محکمی در برابر این مافیای خانمان برانگیز برداریم.

معینی‌نژاد با اشاره به اینکه مبارزه با مواد مخدر نیاز به برنامه‌ریزی و عملکردهای عاجل تری دارد، اظهار کرد: واقعیت این است که در زمینه مبارزه و پیشگیری با مواد مخدر در سطح کشور برنامه منسجمی که نتیجه مناسبی بدهد وجود نداشته و فقط گام به گام با مواد پیش رفته ایم و تلاش در راستای کاهش صدمات بوده است.

وی ادامه داد: در راه مبارزه با مواد مخدر تا کنون بیش از 10 هزار شهید و 30 هزار جانباز تقدیم کرده ایم لذا باید تمام افراد جامعه همت کنند و با ریشه‌کنی مواد مخدر روح شهدای مبارزه با مواد مخدر شاد شود.

در ادامه، دکتر غلامعباس کوچکی، نیز در این نشست، گفت: در حوزه مواد مخدر باید به آسیب شناسی حوزه روانی اعتیاد توجه ویژه داشت.

وی با اشاره به ضرورت شناختن انگیزه‌های گرایش به مواد مخدر، افزود: معمولا به این بخش‌ها هیچ توجهی نشده است، در حالی که مواردی انکارناپذیر وجود دارد که موجب گرایش و ضرورت استفاده مواد در افراد می‌شود.

وی ادامه داد: بخش عظیمی از این مسئله مربوط به تبلیغات، الگوها و جاذبه‌های کاذب این مواد است که اثر روانشناختی خود را دارد.

کوچکی ضمن تاکید بر نگاه متخصصانه و روانشناسی به بخش لذت آور بودن مواد مخدر، گفت: این بخش از موضوع تاکنون مغفول مانده و باید به دنبال جایگزین‌های مناسب برای ایجاد آرامش کاذب و سرخوشی و ارضای روحی که نتیجه مصرف مواد است بود تا از گرایش به آن جلوگیری شود.

این همایش به مناسبت هفته پژوهش و با هدف آشنایی دانشجویان با ابعاد اجتماعی مصرف مواد مخدر و ایجاد انگیزه در زمینه پژوهش درباره مواد مخدر، به همت دانشگاه پیام نور آران و بیدگل و با همکاری دانشگاه علمی-کاربردی و دانشگاه آزاد آران و بیدگل و فرمانداری آران و بیدگل بابرگزار شد. سخنرانی مهندس فلاح، رئیس دانشگاه علمی-کاربردی، سرهنگ هاشم زاده، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، سروان عابدی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان آران و بیدگل نیز از دیگر برنامه های این نشست علمی- پژوهشی بود.